Bylinky
PRHA CHLUMNÍ NEBOLI ARNIKA
Arnica montana
Tahle rostlina je přísně chráněná. Na Slovensku je jí nedostatek stejně jako u nás. Proto se musí dovážet. Bylinku je dobré mít vždy po ruce a měla by být základem naší lékárničky. Jak doma, tak i na chatě nebo v práci.
Je to snad nejsilnější léčivá bylina. Největší její hodnotou je mimořádná schopnost uvolňovat krevní sraženiny. Na těžké pohmožděniny, zmodralé krevní podlitiny, proleženiny a zčernalé nehty je to nejlepší lék. Při těchto úrazech čím dříve přiložíme arniku, tím rychleji dokáže rozehnat krevní sraženiny. Výborně také pomáhá při svalových bolestech a zároveň ji přikládáme na natržené svaly, otoky, záněty kostí a také na ochrnuté končetiny po mrtvici.
Bolavá místa natíráme několikrát denně arnikovou tinkturou zředěnou vodou 1:1, nebo na místa přiložit obklad - jednu polévkovou lžíci tinktury dáme do 2 dl vody s trochou octu a cukru. Také tuhle tinkturu můžeme posílit účinky octanu hlinitého, a tím vznikne výborný lék. Arnika má také i dezinfekční účinky, a proto rány můžeme omývat a také i kloktat.
Prha zároveň podporuje tvorbu krve, a proto je vhodná při chudokrevnosti. Rozšiřuje cévy a zlepšuje krevní oběh. Pomáhá při křečových žilách, kornatění cév a revmatických chorobách. Dále se používá při srdečních křečích, při arterioskleróze, při svalových bolestech a slabosti, a když se člověk cítí unavený.
Při vnitřním použití je dávkování 5 - 10 kapek tinktury zředěných v poháru vody. Pije se třikrát denně. Nesmíme překračovat uvedené dávkování, jelikož patří účinky arniky k neobyčejně silně léčebným.
PELYNĚK PRAVÝ
Artemisia absinthium
I když tahle rostlina není vzhledově hezká, nemůžeme ji podle toho hned soudit. Opravdová hodnota, tak jako u lidí, se skrývá uvnitř.
Pelyněk byl znám již ve starověkém Egyptu. Je to velice hořká bylina, která se využívá především k léčení žaludku a celého trávícího ustrojí. Osvědčuje se hlavně při zkaženém žaludku a otráveném. Také se dobře osvědčuje proti zvracení, zánětu, nechutenství, při poruchách tvorby žaludeční kyseliny. Je skvělou léčebnou bylinkou při odstraňování křečí v trávícím traktu a při plynatosti.
Pelyňkový čaj má protizánětlivé účinky a posiluje při chřipce a prochladnutí.
Také i při téhle bylince musíme dávat pozor na předávkování. Užívat pelyněk méně neboť je silný a hlavně zákeřný. V silných dávkách vyvolává nervozitu.
Hlavně je pelyněk nebezpečný pro těhotné ženy. Působí jako jakýsi druh návykové drogy. Může zavinit těžké poškození zdraví matky i plodu.
KOPYTNÍK EVROPSKÝ
Asarum europium
Bylinku můžeme najít v lese, kde je ozdobou. Najdeme ji jen ale na tmavém místě.
Tahle bylinka se v lékárnách neprodává. Je to jediná bylinka, která při vypití čaje vyvolá zvracení. Je mírně jedovatá a mimo vyvolávání zvracení i prohání a zároveň ničí choroboplodné bakterie. Tím dokáže velmi rychle zbavit organismus škodlivých látek. Dobrá je tahle bylinka po konzumaci zkažených potravin. Vhodná je i po pozření jedovatých hub. Tuhle bylinku můžeme použít i tehdy, kdyý potřebujeme vyprázdnit žaludek. Po vypití čaje je po půlhodině po starostech. Malé množství extraktu z kořenu slouží také jako podpůrná léčba při odvykání pití alkoholu.
Celá rostlina je mírně jedovatá, a proto její používání má být pouze jednorázové.
JÍROVEC MAĎAL
Aesculus hippocastanum
Je to nádherný strom, který rozkvétá na jaře. Když rozkvete, můžeme ho přirovnat ke krásné rozkvetlé kytici.
Tahle bylinka je dostupná v prodejnách. Používá se zevně proti revmatismu, ischiasu a zánětu sedacího nervu. Dále se jírovec používá na zlepšení krevního oběhu, při křečových žílách, proti trombóze, při popáleninách. Bolavá místa masírujeme několikrát denně tinkturou z květů, také můžeme udělat teplý obklad z drcených listů nebo květů.
Při vnitřním použití čaj z květů dobře prokrvuje všechny orgány těla. Doporučuje se pít čaj na uvolnění žaludečních a střevních křečí, při hemeroidech, výtoku i menstruačních potížích, a na úpravu srážlivosti krve. Jako prevence je dobrý proti trombóze a nedokrvení některých orgánů těla. Nesmí se užívat dlouhodobě.
Tinkturu na revma si připravíme tak, že čerstvá květy pokrájíme a nasypeme do předem dobře umyté bezbarvé láhve s dobrým uzávěrem. Zalijeme francovkou a necháme vyluhovat na slunném místě 3 týdny. Občas protřepeme láhev. Pak přecedíme a přefiltrujeme. Bolavá místa masírujeme a potíráme několikrát denně.
ŘEPÍK LÉKAŘSKÝ
Agrimonia eupatoria
Tahle bylinka se ztrácí a schovává v trávě, ale v době rozkvětu jsou vidět vysoké křiklavě žluté květy.
Řepík sbíráme hned, jakmile začne kvést, a dokud nemá lepkavá semena. Ještě začerstva ho nasekáme, neboť rychle tvrdne. Řepík je univerzální léčivá bylinka, která je neškodná a můžeme ji užívat denně a po celý rok.
Čaj z řepíku především léčí všechny choroby vnitřních orgánů. Zejména žlučník, játra, slinivku břišní, žaludek, dvanácterník. Zastavuje průjmy, čistí žlučové cesty a rozpouští žlučové kameny a písek. Je třeba ho uživit pravidelně a dlouhodobě. Řepík se dobře uplatňuje při výtocích u žen a posiluje obranyschopnost organismu. Jako kloktadlo je nejlepším lékem na namožené hlasivky. Zevně se používá na obklady a omývaní různých druhů kožních onemocnění.
ŘEBŘÍČEK OBECNÝ
Achillea millefolium
Řebříček patří asi mezi nejstarší léčivé rostliny a sloužil především k léčení ran. Má silný dezinfekční účinek, zároveň má schopnost zastavovat krvácení a přitom umožňuje hojit čerstvé rány. Právem se nazývá rostlinou vojáků a dřevorubců. Čerstvá drcená nať, přiložená přímo na ránu, zrychluje hojení a rána se také lépe zacelí.
Bylinka se rovněž uplatňuje i pro vnitřní užívaní. Čaj z řebříčku zlepšuje trávení, léčí žaludeční a střevní neurózu, uvolňuje všechny druhy křečí, léčí astma, dobře pomáhá při všech ženských chorobách, prospívá při akné a lišejích. Čistí organismus. Šálek řebříčkového čaje pomůže při pálení žáhy.
Lidé s nízkým krevním tlakem by jej neměli pít dlouhodobě, neboť tahle bylinka ho ještě snižuje. Droga v silných dávkách může vyvolat otravy.
ZBĚHOVEC PLAZIVÝ
Ajuga reptans
Tahle bylinka mezi dalšími léčivými bylinkami už poněkud zanikla. Možná, že je to i tím, že ho můžeme nahradit co se týče účinků jinými bylinkami, které jsou víc známé a účinné.
Zběhovec pomáhá při zánětlivých onemocněních dýchacích cest, astmatu, proti kašli a chrapotu, a také při bronchitidě. Je to jedna z mála bylin, která pomáhá při ztrátě hlasu způsobené zánětem hlasivek, nebo silným prochladnutím. Bylinka podporuje tvorbu žluči, zlepšuje trávení a léčí zatvrdlá játra. Zběhovec nemá žádné vedlejší účinky, proto jej můžeme užívat bez omezení.
KONTRYHEL ŽLUTOZELENÝ
Alchemilla xanthochlora
O téhle bylince by jsme mohli říci, že vypadá jako žena. Má bohatě tvarované lístky jako skládaná sukýnka. V nálevkovitém dně listů se tvoří kulatá kapička vody, kterou středověcí mudrci nazývali nebeskou rosou. Kontryhel můžeme najít ve středních horských polohách. Také ho můžeme najít u potoků, na vlhkých pasekách a mýtinách.
Tahle bylinka je přímo pro ženy, protože jedinečně působí na všechny ženské nemoci. Hned na prvním místě kontryhel slouží na oslabenou nebo slabě vyvinutou menstruaci. Slabou menstruaci posiluje a tím zvyšuje pravděpodobnost početí a pomáhá udržet plod. Dobrá rada nad zlato je, že by každá maminka měla pít kontryhel od třetího měsíce, ale také nejpozději poslední tři měsíce před porodem.
Denně vypít 1 - 2 šálky čaje z kontryhelu.
Bylinka také působí proti bělotoku a také je hodně osvědčená při těžkostech v klimaktériu. Je to zároveň i bylinka, která má uplatnění při zánětlivých onemocněních v podbřišku. Při zánětu vaječníků je třeba používat kontryhel vnitřně ve formě nálevu a zevně jako sedací koupel. Jakékoliv rány se hojí rychleji, když je často omýváme silným odvarem z kontryhelu.
Také i pro slabé děti můžeme použít koupele, které posiluji dětem svalstvo.
Kontryhel nemá nežádoucí účinky a my ho můžeme používat i delší dobu.
ČESNEK KUCHYŇSKÝ
Allium sativum
Lidé, kteří konzumují víc česneku jsou zdravější. Pravdou je, že ne všichni lidé můžou česnek konzumovat. Osobně můžu říct, že já si česnek ve větším množství dovolit nemohu. Trpím bolestmi, zda je to žaludek či žlučník, to nevím přesně.
Česnek má všestranné léčivé účinky
Zlepšuje krevní oběh, rozšiřuje a čistí cévy, zpomaluje rytmus srdce, posiluje činnost srdce, reguluje krevní tlak, zlepšuje tvorbu červených krvinek, pomáhá při arterioskleróze. Také působí jako antibiotikum a antiseptikum. Dezinfikuje vnitřnosti, změkčuje stolici, obnovuje stabilitu střevní mikroflóry a vyhání parazity.
Použitelnost česneku tím ale nekončí. Česnek ovlivňuje hladinu cukru v krvi, a proto je dobrý pro cukrovkáře. Celkově stimuluje organismus.
Použití česneku
Při vnějším působení je to univerzální lék. Doporučuje se vložit kousek česneku zabalený ve vatě do ucha při zánětu, držet posekaný česnek na jemné kousky na zanícených dásních a přikládat ho při různých kožních chorobách. Přikládat česnek třeba opatrně v malém množství, protože při přímém styku s pokožkou nebo sliznicí pálí.
Co je na česneku nepříjemné, že po konzumaci nejen pálí, ale člověk pak po něm páchne. Jakékoliv úpravy česneku před konzumací buď nepomohou anebo zničí jeho účinné látky a pak už nemá význam česnek používat. Je mnoho rad, které nám říkají, jak odstranit pach po česneku. Předem sníst lžíci medu nebo jablko, zapít třeba pokrm mlékem, nebo si vzít žvýkačku. Může to zmírnit, ale jen částečně.
Proto se vyplatí jíst česnek doma či na chatě, konzumaci omezíme, chystáme-li se do společnosti.
PROSKURNÍK LÉKAŘSKÝ
Althaea officinalis
Je to vysoká rostlina, která když rozkvete, zkrášlí nejednu zahrádku. Kdysi se tahle rostlina používala jen pro léčebné účely. Dnes se hodně pěstuje na zahrádkách jako okrasná rostlina.
Ve volné přírodě téměř neroste. Lidé ve starověku tuhle bylinu považovali za všemocný lék. Proskurník obsahuje mnoho slizových látek, které dobře pomáhají při léčení průdušek a celého dýchacího ustrojí. Zároveň je bylina prvotřídní proti kašli a kataru průdušek. Především u dětí je velice účinný. Proskurník se také osvědčil s jinými bylinkami v čajových směsích při žaludečních a dvanácterníkových vředech. Nikdy ho nezaléváme horkou vodou, protože teplem se ty nejúčinnější látky ničí. Nejvhodněji je dobré použít vlažný macerát, který přilijeme s jinými bylinkami do vychlazeného čaje.
V silnější koncentraci se proskurníkový čaj používá jako kloktadlo a k výplachům ústní dutiny při různých zánětech. Také do koupele můžeme bylinku přidat. Je vhodná při kožních ekzémech.
KOPR VONNÝ
Anethum graveolens
Tohle běžné koření zná snad každý z nás. Ale málokdo ví, jaké má léčebné účinky. Tuhle bylinku bychom měli používat jednou za čas do omáček anebo do nakládaných okurek. Velice dobrá je k posypání na nové brambory. Kopr silně tonizuje sliznici žaludku a střev a zároveň to přenáší na celý organismus. Zlepšuje také trávení, zvyšuje chuť k jídlu. Také se osvědčil při střevních kolikách. I při nadýmaní je dobré vypít šálek čaje ze semen kopru. Můžeme přidat i trochu fenyklu. Kopr má příznivé účinky na srdce, zvyšuje tvorbu mateřského mléka a také můžeme ho přidávat do různých čajových směsí.
Archangelica officinalis
ANDĚLIKA LÉKAŘSKÁ
Značně aromatická bylinka, která dorůstá i do výšky dvou metrů. Je to miříkovitá rostlina. Tahle rostlina neroste ve volné přírodě. Většinou si ji lidé kupují v lékárně. Dost často ji můžeme najít ve vlhkých lesích a na mokrých loukách.
Nejsilnější léčebné účinky má kořen. Problém je ale při sběru. Rostlina se těžko vykopává a tím se zničí. Pěstitelé by měli vědět, že kořeny se vykopávají až druhý rok na podzim a na konci vegetačního období. Také při sběru byliny bychom měli vědět, že se máme chránit při dotyku se šťávou rostliny. Obsahuje látky, které mohou při působení slunečního světla vyvolat na pokožce špatně hojící se puchýře.
V minulosti ji lidé pěstovali jako lék proti moru. Hlavní použití anděliky je uklidnění a posílení nervové soustavy a celého organismu. Doporučuje se před namáhavým dnem jako je zkouška, vystoupení, anebo důležitá porada. Pro tento účel je dobré připravit studený macerát nebo andělikové víno.
Kořen anděliky má i jiné léčivé účinky. Je močopudná a potopudná. Čistí krev, zlepšuje trávení a doporučuje se při revmatismu, poruchách menstruace a přispívá také při migréně.
Andělikový kořen je také součástí receptur při výrobě hořkých likérů. Bylinka je vhodná také při žaludečních a žlučníkových chorobách.
Nadrobno umletá semena se používají jako přísada do koupele při ochrnutí.
V malých dávkách je bylina neškodná, ale při předávkovaní může způsobit různé těžkosti.
Andělikové víno
5 lžic nasekaného kořenu zalijeme litrem červeného vína a necháme při pokojové teplotě asi dva týdny vyluhovat. Občas protřepeme. Výluh pak přecedíme, přefiltrujeme a stáhneme hadičkou. Víno pijeme třikrát denně nalačno v malých dávkách. Více ne, účinky by mohly být pak nepříjemné.
LOPUCH PLSTNATÝ
Arctium tomentosum
Pamatujete si jak jsme si hráli jako malé děti a házeli po sobě pichlavé kuličky? Pak jsme je těžko dávali dolů buď z vlasů nebo z oblečení. Na pohled je to opravdu nepěkný bodlák, ale jinak je to velmi osvědčená léčivá rostlina. Stejné léčivé účinky mají i podobné druhy lopuchů. Kořeny se vykopávají brzy na jaře, dřív než se vyrostou listy, a to ještě v prvním roce vegetace. Rostliny, které kvetly již před rokem nemají už tolik účinných látek. Kromě kořenů můžeme používat také mladé listy a semena ze kterých se vyrábějí kosmetické přípravky na vlasy. V lékárnách se tahle droga neprodává.
V prvé řadě má lopuch silné léčivé účinky na čištění krve. Proto se řadí tahle rostlina mezi výborné rostlinné léky na všechny druhy kožních chorob. Používá se jak zevně tak vnitřně. Velice pomáhá na růst vlasů. Také i při vypadávání vlasů, při lupech a maštění vlasů.
Další dobrou vlastností téhle rostlinky je mírné rozpouštění žlučových a močových kamenů. Čaj z lopuchu trochu prohání, ale zároveň posiluje při jarní únavě.
Zevně pomáhá při plísňových onemocnění kůže. Pro mladé lidi je dobrým služebníkem k omývaní obličeje při uhrovitosti a mastné pleti. Spařené listy je dobré přikládat na otoky anebo svědivé vyrážky.
MEDVĚDICE LÉKAŘSKÁ
Arctostaphylos uva-ursi
Tahle rostlina se velice podobá brusince. Její jméno ale vzniklo díky tomu, že její plody si oblíbili medvědi. Brusinka je v naší přírodě běžná, kdežto medvědice se vyskytuje zřídka. Proto se tahle rostlina - droga dováži a v případě potřeby ji můžeme koupit v lékárně. Domovem rostliny jsou severní území u polárního kruhu. Medvědice i když má jen jedno těžko nahraditelné uplatnění patří mezi nejlepší rostliny na ledvinové choroby. Silně dezinfikuje močové cesty. Pomáhá při zánětech a hnisu v moči. Dobrým pomocníkem je i při kamenech anebo písku v močových cestách. Rovněž také při močení krve. Před veškerým samoléčením je dobrá konzultace s lékařem, neboť medvědice se smí používat jen tehdy, když je moč zásaditá.
Čaj z medvědice se také osvědčuje při průjmech. Má stahující a protizánětlivý účinek. Musíme mít ale na paměti, že medvědice obsahuje nepříznivé působící látky, a proto ji nikdy nepoužíváme samostatně. Zásadně vždy jen ve směsi s jinými rostlinkami. Používáme ji 10 - 14 dní, více ne.
Medvědice se připravuje jako teplý nálev nebo jako macerát, nikdy nezaléváme horkou vodou. Ničí se tím účinné látky.
KŘEN SELSKÝ
Armoracia rusticana
Asi každý z nás už čistil, nebo strouhal křen. Je dobré ho před jídlem nechat trochu odležet, aby nebyl tak ostrý. Křen je plevel a také kulturní rostlina. Jak k léčebným tak i konzumním účelům se používá jen kořen, který se vykopává na podzim.
Křen je nejlepší vždy čerstvý a ne konzervovaný. Je to mimořádně zdravá potravina, která dodává organismu velmi cenné látky, včetně vitamínu C. Měli bychom co nejvíce konzumovat křen, dávat ho do různých salátů a také jako přílohu k pokrmům. Je to dobrá prevence proti nemocem.
Pomáhá při žaludečních potížích, odstraňuje žaludeční křeče a celkově posiluje organismus. Také čistí krev a zvyšuje krevní tlak. Je mírně močopudný a slouží jako prevence proti infekčním chorobám. V chřipkovém období je dobré konzumovat víc křenu, chrání nás proti infekcím. Na průdušky je dobrý křenový sirup, který získáme nakrájením křenu na tenké plátky, posypeme tmavým cukrem a zachytáváme pak šťávu. Dále křen můžeme dobře využít proti bolestem hlavy, při omrzlinách a při různých povrchových zánětech. Kousek křenu můžeme přiložit i na bolavý zub.
Čerstvě nakrájený křen můžeme konzumovat s chlebem a máslem, nebo také se sýrem. Časté používání křenu má i své nevýhody. Vnitřně dráždí sliznice a ledviny. Zevně zas může způsobit poškození pokožky a vznik puchýřů.
PRHA CHLUMNÍ NEBOLI ARNIKA
Arnica montana
Tahle rostlina je přísně chráněná. Na Slovensku je jí nedostatek stejně jako u nás. Proto se musí dovážet. Bylinku je dobré mít vždy po ruce a měla by být základem naší lékárničky. Jak doma, tak i na chatě nebo v práci.
Je to snad nejsilnější léčivá bylina. Největší její hodnotou je mimořádná schopnost uvolňovat krevní sraženiny. Na těžké pohmožděniny, zmodralé krevní podlitiny, proleženiny a zčernalé nehty je to nejlepší lék. Při těchto úrazech čím dříve přiložíme arniku, tím rychleji dokáže rozehnat krevní sraženiny. Výborně také pomáhá při svalových bolestech a zároveň ji přikládáme na natržené svaly, otoky, záněty kostí a také na ochrnuté končetiny po mrtvici.
Bolavá místa natíráme několikrát denně arnikovou tinkturou zředěnou vodou 1:1, nebo na místa přiložit obklad - jednu polévkovou lžíci tinktury dáme do 2 dl vody s trochou octu a cukru. Také tuhle tinkturu můžeme posílit účinky octanu hlinitého, a tím vznikne výborný lék. Arnika má také i dezinfekční účinky, a proto rány můžeme omývat a také i kloktat.
Prha zároveň podporuje tvorbu krve, a proto je vhodná při chudokrevnosti. Rozšiřuje cévy a zlepšuje krevní oběh. Pomáhá při křečových žilách, kornatění cév a revmatických chorobách. Dále se používá při srdečních křečích, při arterioskleróze, při svalových bolestech a slabosti, a když se člověk cítí unavený.
Při vnitřním použití je dávkování 5 - 10 kapek tinktury zředěných v poháru vody. Pije se třikrát denně. Nesmíme překračovat uvedené dávkování, jelikož patří účinky arniky k neobyčejně silně léčebným.
PELYNĚK PRAVÝ
Artemisia absinthium
I když tahle rostlina není vzhledově hezká, nemůžeme ji podle toho hned soudit. Opravdová hodnota, tak jako u lidí, se skrývá uvnitř.
Pelyněk byl znám již ve starověkém Egyptu. Je to velice hořká bylina, která se využívá především k léčení žaludku a celého trávícího ustrojí. Osvědčuje se hlavně při zkaženém žaludku a otráveném. Také se dobře osvědčuje proti zvracení, zánětu, nechutenství, při poruchách tvorby žaludeční kyseliny. Je skvělou léčebnou bylinkou při odstraňování křečí v trávícím traktu a při plynatosti.
Pelyňkový čaj má protizánětlivé účinky a posiluje při chřipce a prochladnutí.
Také i při téhle bylince musíme dávat pozor na předávkování. Užívat pelyněk méně neboť je silný a hlavně zákeřný. V silných dávkách vyvolává nervozitu.
Hlavně je pelyněk nebezpečný pro těhotné ženy. Působí jako jakýsi druh návykové drogy. Může zavinit těžké poškození zdraví matky i plodu.
KOPYTNÍK EVROPSKÝ
Asarum europium
Bylinku můžeme najít v lese, kde je ozdobou. Najdeme ji jen ale na tmavém místě.
Tahle bylinka se v lékárnách neprodává. Je to jediná bylinka, která při vypití čaje vyvolá zvracení. Je mírně jedovatá a mimo vyvolávání zvracení i prohání a zároveň ničí choroboplodné bakterie. Tím dokáže velmi rychle zbavit organismus škodlivých látek. Dobrá je tahle bylinka po konzumaci zkažených potravin. Vhodná je i po pozření jedovatých hub. Tuhle bylinku můžeme použít i tehdy, kdyý potřebujeme vyprázdnit žaludek. Po vypití čaje je po půlhodině po starostech. Malé množství extraktu z kořenu slouží také jako podpůrná léčba při odvykání pití alkoholu.
Celá rostlina je mírně jedovatá, a proto její používání má být pouze jednorázové.
JÍROVEC MAĎAL
Aesculus hippocastanum
Je to nádherný strom, který rozkvétá na jaře. Když rozkvete, můžeme ho přirovnat ke krásné rozkvetlé kytici.
Tahle bylinka je dostupná v prodejnách. Používá se zevně proti revmatismu, ischiasu a zánětu sedacího nervu. Dále se jírovec používá na zlepšení krevního oběhu, při křečových žílách, proti trombóze, při popáleninách. Bolavá místa masírujeme několikrát denně tinkturou z květů, také můžeme udělat teplý obklad z drcených listů nebo květů.
Při vnitřním použití čaj z květů dobře prokrvuje všechny orgány těla. Doporučuje se pít čaj na uvolnění žaludečních a střevních křečí, při hemeroidech, výtoku i menstruačních potížích, a na úpravu srážlivosti krve. Jako prevence je dobrý proti trombóze a nedokrvení některých orgánů těla. Nesmí se užívat dlouhodobě.
Tinkturu na revma si připravíme tak, že čerstvá květy pokrájíme a nasypeme do předem dobře umyté bezbarvé láhve s dobrým uzávěrem. Zalijeme francovkou a necháme vyluhovat na slunném místě 3 týdny. Občas protřepeme láhev. Pak přecedíme a přefiltrujeme. Bolavá místa masírujeme a potíráme několikrát denně.
ŘEPÍK LÉKAŘSKÝ
Agrimonia eupatoria
Tahle bylinka se ztrácí a schovává v trávě, ale v době rozkvětu jsou vidět vysoké křiklavě žluté květy.
Řepík sbíráme hned, jakmile začne kvést, a dokud nemá lepkavá semena. Ještě začerstva ho nasekáme, neboť rychle tvrdne. Řepík je univerzální léčivá bylinka, která je neškodná a můžeme ji užívat denně a po celý rok.
Čaj z řepíku především léčí všechny choroby vnitřních orgánů. Zejména žlučník, játra, slinivku břišní, žaludek, dvanácterník. Zastavuje průjmy, čistí žlučové cesty a rozpouští žlučové kameny a písek. Je třeba ho uživit pravidelně a dlouhodobě. Řepík se dobře uplatňuje při výtocích u žen a posiluje obranyschopnost organismu. Jako kloktadlo je nejlepším lékem na namožené hlasivky. Zevně se používá na obklady a omývaní různých druhů kožních onemocnění.
ŘEBŘÍČEK OBECNÝ
Achillea millefolium
Řebříček patří asi mezi nejstarší léčivé rostliny a sloužil především k léčení ran. Má silný dezinfekční účinek, zároveň má schopnost zastavovat krvácení a přitom umožňuje hojit čerstvé rány. Právem se nazývá rostlinou vojáků a dřevorubců. Čerstvá drcená nať, přiložená přímo na ránu, zrychluje hojení a rána se také lépe zacelí.
Bylinka se rovněž uplatňuje i pro vnitřní užívaní. Čaj z řebříčku zlepšuje trávení, léčí žaludeční a střevní neurózu, uvolňuje všechny druhy křečí, léčí astma, dobře pomáhá při všech ženských chorobách, prospívá při akné a lišejích. Čistí organismus. Šálek řebříčkového čaje pomůže při pálení žáhy.
Lidé s nízkým krevním tlakem by jej neměli pít dlouhodobě, neboť tahle bylinka ho ještě snižuje. Droga v silných dávkách může vyvolat otravy.
ZBĚHOVEC PLAZIVÝ
Ajuga reptans
Tahle bylinka mezi dalšími léčivými bylinkami už poněkud zanikla. Možná, že je to i tím, že ho můžeme nahradit co se týče účinků jinými bylinkami, které jsou víc známé a účinné.
Zběhovec pomáhá při zánětlivých onemocněních dýchacích cest, astmatu, proti kašli a chrapotu, a také při bronchitidě. Je to jedna z mála bylin, která pomáhá při ztrátě hlasu způsobené zánětem hlasivek, nebo silným prochladnutím. Bylinka podporuje tvorbu žluči, zlepšuje trávení a léčí zatvrdlá játra. Zběhovec nemá žádné vedlejší účinky, proto jej můžeme užívat bez omezení.
KONTRYHEL ŽLUTOZELENÝ
Alchemilla xanthochlora
O téhle bylince by jsme mohli říci, že vypadá jako žena. Má bohatě tvarované lístky jako skládaná sukýnka. V nálevkovitém dně listů se tvoří kulatá kapička vody, kterou středověcí mudrci nazývali nebeskou rosou. Kontryhel můžeme najít ve středních horských polohách. Také ho můžeme najít u potoků, na vlhkých pasekách a mýtinách.
Tahle bylinka je přímo pro ženy, protože jedinečně působí na všechny ženské nemoci. Hned na prvním místě kontryhel slouží na oslabenou nebo slabě vyvinutou menstruaci. Slabou menstruaci posiluje a tím zvyšuje pravděpodobnost početí a pomáhá udržet plod. Dobrá rada nad zlato je, že by každá maminka měla pít kontryhel od třetího měsíce, ale také nejpozději poslední tři měsíce před porodem.
Denně vypít 1 - 2 šálky čaje z kontryhelu.
Bylinka také působí proti bělotoku a také je hodně osvědčená při těžkostech v klimaktériu. Je to zároveň i bylinka, která má uplatnění při zánětlivých onemocněních v podbřišku. Při zánětu vaječníků je třeba používat kontryhel vnitřně ve formě nálevu a zevně jako sedací koupel. Jakékoliv rány se hojí rychleji, když je často omýváme silným odvarem z kontryhelu.
Také i pro slabé děti můžeme použít koupele, které posiluji dětem svalstvo.
Kontryhel nemá nežádoucí účinky a my ho můžeme používat i delší dobu.
ČESNEK KUCHYŇSKÝ
Allium sativum
Lidé, kteří konzumují víc česneku jsou zdravější. Pravdou je, že ne všichni lidé můžou česnek konzumovat. Osobně můžu říct, že já si česnek ve větším množství dovolit nemohu. Trpím bolestmi, zda je to žaludek či žlučník, to nevím přesně.
Česnek má všestranné léčivé účinky
Zlepšuje krevní oběh, rozšiřuje a čistí cévy, zpomaluje rytmus srdce, posiluje činnost srdce, reguluje krevní tlak, zlepšuje tvorbu červených krvinek, pomáhá při arterioskleróze. Také působí jako antibiotikum a antiseptikum. Dezinfikuje vnitřnosti, změkčuje stolici, obnovuje stabilitu střevní mikroflóry a vyhání parazity.
Použitelnost česneku tím ale nekončí. Česnek ovlivňuje hladinu cukru v krvi, a proto je dobrý pro cukrovkáře. Celkově stimuluje organismus.
Použití česneku
Při vnějším působení je to univerzální lék. Doporučuje se vložit kousek česneku zabalený ve vatě do ucha při zánětu, držet posekaný česnek na jemné kousky na zanícených dásních a přikládat ho při různých kožních chorobách. Přikládat česnek třeba opatrně v malém množství, protože při přímém styku s pokožkou nebo sliznicí pálí.
Co je na česneku nepříjemné, že po konzumaci nejen pálí, ale člověk pak po něm páchne. Jakékoliv úpravy česneku před konzumací buď nepomohou anebo zničí jeho účinné látky a pak už nemá význam česnek používat. Je mnoho rad, které nám říkají, jak odstranit pach po česneku. Předem sníst lžíci medu nebo jablko, zapít třeba pokrm mlékem, nebo si vzít žvýkačku. Může to zmírnit, ale jen částečně.
Proto se vyplatí jíst česnek doma či na chatě, konzumaci omezíme, chystáme-li se do společnosti.
PROSKURNÍK LÉKAŘSKÝ
Althaea officinalis
Je to vysoká rostlina, která když rozkvete, zkrášlí nejednu zahrádku. Kdysi se tahle rostlina používala jen pro léčebné účely. Dnes se hodně pěstuje na zahrádkách jako okrasná rostlina.
Ve volné přírodě téměř neroste. Lidé ve starověku tuhle bylinu považovali za všemocný lék. Proskurník obsahuje mnoho slizových látek, které dobře pomáhají při léčení průdušek a celého dýchacího ustrojí. Zároveň je bylina prvotřídní proti kašli a kataru průdušek. Především u dětí je velice účinný. Proskurník se také osvědčil s jinými bylinkami v čajových směsích při žaludečních a dvanácterníkových vředech. Nikdy ho nezaléváme horkou vodou, protože teplem se ty nejúčinnější látky ničí. Nejvhodněji je dobré použít vlažný macerát, který přilijeme s jinými bylinkami do vychlazeného čaje.
V silnější koncentraci se proskurníkový čaj používá jako kloktadlo a k výplachům ústní dutiny při různých zánětech. Také do koupele můžeme bylinku přidat. Je vhodná při kožních ekzémech.
KOPR VONNÝ
Anethum graveolens
Tohle běžné koření zná snad každý z nás. Ale málokdo ví, jaké má léčebné účinky. Tuhle bylinku bychom měli používat jednou za čas do omáček anebo do nakládaných okurek. Velice dobrá je k posypání na nové brambory. Kopr silně tonizuje sliznici žaludku a střev a zároveň to přenáší na celý organismus. Zlepšuje také trávení, zvyšuje chuť k jídlu. Také se osvědčil při střevních kolikách. I při nadýmaní je dobré vypít šálek čaje ze semen kopru. Můžeme přidat i trochu fenyklu. Kopr má příznivé účinky na srdce, zvyšuje tvorbu mateřského mléka a také můžeme ho přidávat do různých čajových směsí.
Archangelica officinalis
ANDĚLIKA LÉKAŘSKÁ
Značně aromatická bylinka, která dorůstá i do výšky dvou metrů. Je to miříkovitá rostlina. Tahle rostlina neroste ve volné přírodě. Většinou si ji lidé kupují v lékárně. Dost často ji můžeme najít ve vlhkých lesích a na mokrých loukách.
Nejsilnější léčebné účinky má kořen. Problém je ale při sběru. Rostlina se těžko vykopává a tím se zničí. Pěstitelé by měli vědět, že kořeny se vykopávají až druhý rok na podzim a na konci vegetačního období. Také při sběru byliny bychom měli vědět, že se máme chránit při dotyku se šťávou rostliny. Obsahuje látky, které mohou při působení slunečního světla vyvolat na pokožce špatně hojící se puchýře.
V minulosti ji lidé pěstovali jako lék proti moru. Hlavní použití anděliky je uklidnění a posílení nervové soustavy a celého organismu. Doporučuje se před namáhavým dnem jako je zkouška, vystoupení, anebo důležitá porada. Pro tento účel je dobré připravit studený macerát nebo andělikové víno.
Kořen anděliky má i jiné léčivé účinky. Je močopudná a potopudná. Čistí krev, zlepšuje trávení a doporučuje se při revmatismu, poruchách menstruace a přispívá také při migréně.
Andělikový kořen je také součástí receptur při výrobě hořkých likérů. Bylinka je vhodná také při žaludečních a žlučníkových chorobách.
Nadrobno umletá semena se používají jako přísada do koupele při ochrnutí.
V malých dávkách je bylina neškodná, ale při předávkovaní může způsobit různé těžkosti.
Andělikové víno
5 lžic nasekaného kořenu zalijeme litrem červeného vína a necháme při pokojové teplotě asi dva týdny vyluhovat. Občas protřepeme. Výluh pak přecedíme, přefiltrujeme a stáhneme hadičkou. Víno pijeme třikrát denně nalačno v malých dávkách. Více ne, účinky by mohly být pak nepříjemné.
LOPUCH PLSTNATÝ
Arctium tomentosum
Pamatujete si jak jsme si hráli jako malé děti a házeli po sobě pichlavé kuličky? Pak jsme je těžko dávali dolů buď z vlasů nebo z oblečení. Na pohled je to opravdu nepěkný bodlák, ale jinak je to velmi osvědčená léčivá rostlina. Stejné léčivé účinky mají i podobné druhy lopuchů. Kořeny se vykopávají brzy na jaře, dřív než se vyrostou listy, a to ještě v prvním roce vegetace. Rostliny, které kvetly již před rokem nemají už tolik účinných látek. Kromě kořenů můžeme používat také mladé listy a semena ze kterých se vyrábějí kosmetické přípravky na vlasy. V lékárnách se tahle droga neprodává.
V prvé řadě má lopuch silné léčivé účinky na čištění krve. Proto se řadí tahle rostlina mezi výborné rostlinné léky na všechny druhy kožních chorob. Používá se jak zevně tak vnitřně. Velice pomáhá na růst vlasů. Také i při vypadávání vlasů, při lupech a maštění vlasů.
Další dobrou vlastností téhle rostlinky je mírné rozpouštění žlučových a močových kamenů. Čaj z lopuchu trochu prohání, ale zároveň posiluje při jarní únavě.
Zevně pomáhá při plísňových onemocnění kůže. Pro mladé lidi je dobrým služebníkem k omývaní obličeje při uhrovitosti a mastné pleti. Spařené listy je dobré přikládat na otoky anebo svědivé vyrážky.
MEDVĚDICE LÉKAŘSKÁ
Arctostaphylos uva-ursi
Tahle rostlina se velice podobá brusince. Její jméno ale vzniklo díky tomu, že její plody si oblíbili medvědi. Brusinka je v naší přírodě běžná, kdežto medvědice se vyskytuje zřídka. Proto se tahle rostlina - droga dováži a v případě potřeby ji můžeme koupit v lékárně. Domovem rostliny jsou severní území u polárního kruhu. Medvědice i když má jen jedno těžko nahraditelné uplatnění patří mezi nejlepší rostliny na ledvinové choroby. Silně dezinfikuje močové cesty. Pomáhá při zánětech a hnisu v moči. Dobrým pomocníkem je i při kamenech anebo písku v močových cestách. Rovněž také při močení krve. Před veškerým samoléčením je dobrá konzultace s lékařem, neboť medvědice se smí používat jen tehdy, když je moč zásaditá.
Čaj z medvědice se také osvědčuje při průjmech. Má stahující a protizánětlivý účinek. Musíme mít ale na paměti, že medvědice obsahuje nepříznivé působící látky, a proto ji nikdy nepoužíváme samostatně. Zásadně vždy jen ve směsi s jinými rostlinkami. Používáme ji 10 - 14 dní, více ne.
Medvědice se připravuje jako teplý nálev nebo jako macerát, nikdy nezaléváme horkou vodou. Ničí se tím účinné látky.
KŘEN SELSKÝ
Armoracia rusticana
Asi každý z nás už čistil, nebo strouhal křen. Je dobré ho před jídlem nechat trochu odležet, aby nebyl tak ostrý. Křen je plevel a také kulturní rostlina. Jak k léčebným tak i konzumním účelům se používá jen kořen, který se vykopává na podzim.
Křen je nejlepší vždy čerstvý a ne konzervovaný. Je to mimořádně zdravá potravina, která dodává organismu velmi cenné látky, včetně vitamínu C. Měli bychom co nejvíce konzumovat křen, dávat ho do různých salátů a také jako přílohu k pokrmům. Je to dobrá prevence proti nemocem.
Pomáhá při žaludečních potížích, odstraňuje žaludeční křeče a celkově posiluje organismus. Také čistí krev a zvyšuje krevní tlak. Je mírně močopudný a slouží jako prevence proti infekčním chorobám. V chřipkovém období je dobré konzumovat víc křenu, chrání nás proti infekcím. Na průdušky je dobrý křenový sirup, který získáme nakrájením křenu na tenké plátky, posypeme tmavým cukrem a zachytáváme pak šťávu. Dále křen můžeme dobře využít proti bolestem hlavy, při omrzlinách a při různých povrchových zánětech. Kousek křenu můžeme přiložit i na bolavý zub.
Čerstvě nakrájený křen můžeme konzumovat s chlebem a máslem, nebo také se sýrem. Časté používání křenu má i své nevýhody. Vnitřně dráždí sliznice a ledviny. Zevně zas může způsobit poškození pokožky a vznik puchýřů.
2 komentáře:
This very useful post regarding the importance of the herbal substance. the hystory of the herbal medicine is as earlier as the history of the medicine. You can realize the importance of the herbal medicine from the skin condition vitiligo, to overcome this skin condition vitiligo is relatively easy with herbal medicine because these have no side effects.
Bonjorno, dollinky.blogspot.com!
ecc. Garanzia di prezzi bassi. comprare cialis. kionay. [url=http://farmamed.fora.pl/ ] Compra cialis online[/url] . [url=http://farmitalia.fora.pl/ ]Come Compra cialis in Italia[/url] icaxwshd, comprare cialis online, teuhyaun, viagra, ypcwjypm, uanlrjnu, [url=http://milanofarma.fora.pl/ ]Dove Comprare cialis online[/url] acquisto cialis generico in base alle disposizione consigliate dal medico. [url=http://farmanova.fora.pl/ ] Compra cialis online[/url] Cialis, e ? equivalente in efficacia, forza e dose. [url=http://farmaroma.fora.pl/ ]Dove Compra cialis in Italia[/url]
Okomentovat